Man hör ofta folk säga om tekniska landvinningar: "med det här kan man göra vad som helst -- det är bara fantasin som sätter gränserna". Här är ett exempel, i och för sig fascinerande. En TT-artikel berättade i februari om att man nu har opererat en blindtarm via munnen:
Nu handlade det om en blindtarm. Vem vet hur det kan se ut om några år.
-- Egentligen är det bara fantasin som sätter stopp, säger Per-Ola Park som tillsammans med kirurg-kollegan Maria Bergström genomförde operationen på en kvinna förra veckan.
Nej, det är förstås inte "fantasin" som sätter stopp. Jag kan fantisera om en massa operationer som aldrig kommer att utföras genom munnen. Det här är inte "fantasin", utan djup och exakt yrkeskunskap. Och det som sätter stopp är inte fantasin, det är förstås "verkligheten"!
/Simon
Comments