Jag är glad att ha varit med i en timmes debatt om upphovsrätt på Bloggforum i helgen, tillsammans med Oscar Swartz, Eric Wahlforss och Rasmus Fleischer. Modererade gjorde Lisa Bjerre.
Från infontologiskt håll ligger fokus vad gäller upphovsrätt inom följande områden:
- Det är en grundläggande förutsättning för all kultur att den bygger på tidigare kultur. Den som skapar ett verk, nynnar på en sång, klottrar vid telefonen eller skriver en roman måste självklart till största delen referera till tidigare sammanhang (kontext) samtidigt som det upphovsmannen lägger till är relativt litet för varje verk. Men man får inte underskatta det unika "fingeravtryck" som varje upphovsman ofta ändå lyckas sätta på sina verk. Vetenskapen (som ju är en del av kulturen) fungerar också på så sätt att experiment kopieras och verifieras i långa kedjor av olika oberoende forskare för att man ska kunna visa dess trovärdighet.
- Detta innebär att det inte går att referera till allting som man lånar information från. Samtidigt skulle det vara en helt omstörtande tanke om upphovsrätten helt släpptes fri. Då skulle man även antagligen få ifrågasätta den grundläggande äganderätten också, och det tror jag inte att så många är beredda att göra. Så vi hamnar i att försöka hitta en medelväg. Man kan jämföra det med situationen inom säkerhetsområdet, där man kan uppnå en rimlig samhällsbalans om man tänker på säkerhetsåtgärderna som farthinder som gör att incidentstatistiken hålls inom rimliga gränser.
- Den tidigare relativa jämvikt som har funnits under årtionden vad gäller upphovsrätt har kommit i obalans i och med övergången till digital information. Där har både möjligheterna till missbruk av upphovrätten och möjligheterna till kontroll av missbruket ändrats radikalt. Dessutom har upphovsrättsinnehavarna brutit ny mark i sitt sökande efter fler och fler objekt att skydda. Det har exempelvis funnits ett amerikanskt lagförslag nyligen för att skydda "fakta" med upphovsrätt.
- Under de närmaste åren kan vi vänta oss en kapprustning inom det här området. Upphovsrättsinnehavarna kommer att utnyttja alltmer förfinade teknologier för att skydda sitt innehåll, men också för att hitta överträdelser. Redan idag finns det avancerade sökmotorer för att indexera ljudfiler, och polisen använder idag pixelmatchningstekniker för att spåra bilder med förbjudet innehåll.
- Lagtexterna hänger inte med den snabba tekniska utvecklingen. Det gör också att lagarna i mindre och mindre grad räcker i sig själva för att tolka vad man får och inte får göra som enskild person. Det kommer att behövas domstolsutslag för att avgöra hur man ska tolka upphovsrättslagen med de nya förutsättningar som råder sen ett par år tillbaka. Som infontolog är jag också lite fascinerad över hur mycket det refereras till anseende och respekt i lagen.
/Simon
Jag ser upphovrättsutvecklingen som den ser ut idag som ett hot mot demokratin. När information inte lägre är fri försvinner det fria samhället.
Det var kul att ses på bloggforum! Ha det bra. mvh, petter
Posted by: petter | 21 november 2005 at 18:43