« Ny krönika i Digital Life | Main | Från bokens katedral till "vardagsrum på sta'n" »

26 oktober 2009

Comments

Feed You can follow this conversation by subscribing to the comment feed for this post.

Då var inte detta ett så dumt försök i alla fall?

https://sites.google.com/site/grannskap

Det lokala och det "hyperlokala" kommer nog att få ett uppsving, både vad gäller kontakter och exempelvis nyhetsmedia, ja.

Men jag förstår inte det udda eller kontraintuitiva i detta... förklara! Ungdomsforskningen har sagt detta i flera år så det är väl inte förvånande att det gäller vuxna också. Alla som kollar sin egen kommunikation då och då inser detta även intuitivt. Att vi använder det globala nätverket för lokala syften. Eller är det jag som har missuppfattat vad artikeln handlar om?

Ja, jag är kanske inte inläst på ungdomsforskningen. Och jag tror att samhällets allmänna uppfattning är som författarna skriver, att globala kontakter *ökar snabbare* än de lokala. Men författarna menar väl att även om vi har fått möjlighet att kommunicera med många och avlägsna människor, och också gör det, så är ändå *ökningen* av lokala kontakter större än så. Det hade jag inte väntat mig, utan snarare att de globala kontakter många har *gick ut över* en del av de lokala.

Människor är lokala. Internationella korporationer är globala. Studien tycks visa på människors starka om än oreflekterade tendens att hålla sig till "sina egna". De enda som (delvis) gör något annat i större utsträckning, misstänker jag, är de alienerade "världsmedborgarna", den globalisera(n)de eliten. Och vem jobbar de för? Är det inte just deras förväntningar som "grusas" i denna undersökning?

Verify your Comment

Previewing your Comment

This is only a preview. Your comment has not yet been posted.

Working...
Your comment could not be posted. Error type:
Your comment has been posted. Post another comment

The letters and numbers you entered did not match the image. Please try again.

As a final step before posting your comment, enter the letters and numbers you see in the image below. This prevents automated programs from posting comments.

Having trouble reading this image? View an alternate.

Working...

Post a comment

  • "En läsvärd blogg om informationsanvändning och hur ny teknik förändrar vår verklighet och vår kultur." -- Urban Lindstedt, Internetworld nr 7, 2006

Böcker

Blog powered by TypePad
Member since 12/2003