« "Integritet"?? -- äh! (Eller okunnighet + logik?) | Main | Domedagsklockan justeras »

16 januari 2007

Skärmfilmer

Till en kurs i medieteknologi gjorde jag för ett tag sen ett par skärmfilmer (finns det nån bättre översättning av screencast?).

Den första är en introduktion till hur bloggar och RSS funkar. Överkurs för de flesta Infontology-läsare, men kanske bra att sätta i händerna på en eller annan novis. Bloggar och RSS. (8 minuter, 8 MB, kräver QuickTime.)

Nästa film handlar om bookmarklets. (7 MB)

Den tredje filmen handlar om del.icio.us. Jag tar även upp en del detaljer om taggning etc. (10 MB)

Inspirationen till dessa har jag förstås fått från Jon Udell, som gjort en av de mest fascinerande skärmfilmer jag har sett, om framväxten av en artikel på Wikipedia om "Heavy metal umlaut", alltså "prickarna" i såna hårdrocksnamn som Motörhead.

/Simon

Comments

Feed You can follow this conversation by subscribing to the comment feed for this post.

Hur gjorde du filmen?

Med Snapz Pro X för Mac. Har prövat Windows Media Encoder som kan laddas ner gratis från Microsoft.

http://www.ambrosiasw.com/utilities/snapzprox/

Komprimering med H.264. Bildfrekvens 2 fps (!). Datatakt 256 kpbs för video och 48 kbps för ljud (mono 22 kHz)

Jon Udell har skrivit om hur han gör. Bland annat här:

http://www.oreillynet.com/pub/a/network/2005/02/07/primetime.html

The comments to this entry are closed.

  • "En läsvärd blogg om informationsanvändning och hur ny teknik förändrar vår verklighet och vår kultur." -- Urban Lindstedt, Internetworld nr 7, 2006

Böcker

Blog powered by TypePad
Member since 12/2003